Alaiye 15K

GPS
Station Total Distance (km) Distance to Next Station (km) Total Ascent (m) Ascent to Next Station (m) Descent to Next Station Time Limit (hrs) Facilities
Start 0 5 0 272 -155
Chekpoint 1 5.5 6 272 406 -495 01:30
Checkpoint 2 11.5 5.5 678 267 -241 03:00
Finish 17 0 945 0 0 04:00

Programme

22 March 2019

10:00 - 20:00 EXPO 

10:00 - 24:00 Info Center - Red Tower

10:00 - 24:00 Registration and Race Kit Distribution - Red Tower

18:00 - 19:00 Technical Meeting

19:00 - 21:00 Opening Buffet - Start & Finish Area

23 March 2019

05:30 - 21:00 Info Center  - Start & Finish Area

05:30 - 06:30 Registration and Race Kit Distribution (AUT ve TDM) Start & Finish Area

06:00 - 06:45 Drop Bag Delivery - Start & Finish Area

06:45 - 06:55 Race Briefing - Start & Finish Area

07:00             AUT ve TDM  Start - Start & Finish Area

07:30 - 08:30 Registration and Race Kit Distribution (KDK ve AHK) Start & Finish Area

07:30 - 08:45 Drop bag Delivery (KDK) - Start & Finish Area

08:45 - 08:55 KDK Race Briefing - Start & Finish Area

09:00             KDK ve AHK Start - Start & Finish Area

09:00 - 20:00 EXPO 

11:00 - 22:00 Race HQ- Start & Finish Area

12:15 - 12:45 KDK Estimated Arrival of Winner

13:15 - 13:45 TDM Estimated Arrival of Winner

15:00             KDK Time Limit

17:00             TDM Time Limit

18:00 - 18:35 AUT Estimated Arrival of Winner

21:00             AUT Time Limit

22:00             Alanya Ultra Trail Awards Ceremony - Start & Finish Area

23:00             After Party 

Rules and Regulations


1. General Information

Alaiye 15K Run, starts from the city symbol Red Tower and passes through Castle Walls, Damlataş Cave via historical caravan routes, yuruks paths and tracks and returns back to civilization of Anyalya city centre.

The race starts on March 23, 2019 at 09:00 in Alanya city centre. Participants should finish the route under 4 hours in a semi-sufficient way, i.e. they should carry equipment that is necessary to ensure the safety of their run for possible weather conditions.


Read More

List of Participants

Bib No Name Surname Team Country Category    
3001 Ahmet Bülend Çokdeğerli İzmir Masterler Atletizm Kulübü Male 50+    
3002 Anıl Şen Male 40-    
3003 Ani Asensio Female 40-    
3004 Ayşegül Karaca Female 40+    
3005 Bahar Okyay Female 40+    
3006 Burak Arslan Male 40-    
3007 Burak Aybek Male 40-    
3008 Burak Tan BeRunner Minsk Male 40-    
3009 Burcu Haboğlu Baba Female 40-    
3010 Burçin Yavuz Adım Adım Antalya Female 40+    
3011 Can Onur Demiralp Male 40-    
3012 Catherine Lelong Female 50+    
3013 Celine Gainsburg-rey Female 40-    
3014 Cem Teker Male 40-    
3015 Ceren Deveci Female 40-    
3016 Cevriye Akkurt Bireysel Female 40-    
3017 Cihan Öner Bireysel Male 50+    
3018 Çiğdem Pektaş İDADİK Female 40+    
3019 Danica Jovanovic SK Tribe Female 40-    
3020 Daria Veretennikova TRAIL RUNNING SCHOOL Female 40-    
3021 Deniz Eylem Serter Adım Adım Antalya Male 40+    
3022 Derya Tönget Female 40-    
3023 Derya Dikmen Öztürk Female 40-    
3024 Dilek Demirtaş Adidas Runners Female 40+    
3025 Ebru Karaca Female 40+    
3026 Elena Nurgulieva Female 40+    
3027 Elif Şimşek Topcu Female 40-    
3028 Emel Güneş Female 40+    
3029 Emil Sorin Man Male 50+    
3030 Emin Dinler YESIDO Male 50+    
3031 Emin Emre Eren Adım Adım antalya Male 40-    
3032 Emre Çakırca Male 40-    
3033 Erol Can Yaraş ümit aydemir A.Ş Male 40-    
3034 Farshid Mohammadi Male 40-    
3035 Fatih Yılmaz Male 40-    
3036 Fatma Dinler YESIDO Female 50+    
3037 Füsun Konyalı Female 50+    
3038 Gönül Tezel Female 40-    
3039 Gwenola Cadot Female 40+    
3040 Hülya Kıvrak Ultraset Fitness Manavgat Female 40-    
3041 Hüseyin Şişek adım adım antalya Male 40-    
3042 İbrahim Özünal Manavgatrunners Male 40+    
3043 İrfan Ozan Ongun Adım Adım Antalya Male 40-    
3044 İsmail Murad Pepe Male 40-    
3045 İsmet Erdemir Male 40+    
3046 İsmet Ergüleç Hızlı ve öfkeli kaplumbağalar Male 40+    
3047 Julia Gubenkova IRONZEL sport team Female 40-    
3048 Magdalena Miljkov SK Tribe Female 40-    
3049 Maria Suetina Female 40-    
3050 Mehmet Arslan Male 40+    
3051 Mehmet Can İrhan Labada Male 40-    
3052 Melike Ada Suunto Türkiye Female 40+    
3053 Melisa Çakır Decthlon Female 40-    
3054 Metin Şahin Bireysel Male 40+    
3055 Mevlüt Kabadayı Manavgat Runners Male 40+    
3056 Mickael Cadot Male 40+    
3057 Muhammet Akbıyık ULRASET MANAVGAT Male 40-    
3058 Murat Erükcü Manavgat runners Male 40+    
3059 Murat Koç Male 40+    
3060 Musa Yoruk Male 40-    
3061 Mustafa Göksel Male 40-    
3062 Mustafa Yasin Bosnalı Tekfen Koşar Adım Male 40-    
3063 Nusret Özdemir Male 50+    
3064 Omri Gainsburg Male 40-    
3065 Onur Gönüllü Male 40-    
3066 Onur Tütenler Male 40-    
3067 Orcun Kutluad Hugu Bugu Running Male 40-    
3068 Özgür Sert Male 40+    
3069 Rabia Akçatemiz Female 40-    
3070 Rıdvan Demirhan Yesido Male 40+    
3071 Salih Karacan Türk Eğitim Sen Male 40+    
3072 Seçkin Büyücek Male 40-    
3073 Serap Emil Female 40+    
3074 Sergei Fedorov Tushino Running Club Male 40-    
3075 Serhat Kuşeli Male 40-    
3076 Songül Albayrak Female 40-    
3077 Songül Şimşek Female 40-    
3078 Stanley Lockwood Male 50+    
3079 Taner Aksoylu ISTANBUL ORIENTEERING SK Male 40-    
3080 Taylan Gündeşlioğlu Male 40+    
3081 Tolga Ayhan Male 40-    
3082 Tolga Yücel Kaş-Koş Male 50+    
3083 Tüzbent Musayeva Atletizm Federasyon Gözlemcisi Female 50+    
3084 Umut Eke Male 40+    
3085 Veronika Psotna Female 40-    
3086 Yavuz Selim Sayan Yesido Male 40-    
3087 Yuliya Bogdanova Female 40-    
3088 Zeynep Fulya Adakan Female 40+    
3089 Vitaliy Svetnoy Male 40+    
3090 Hüseyin Baba Male 50+    
3091 Hüseyin Türkeli Male 50+    
3092 Roy Charles Hennekes Male 50+    
3093 Mehmet Dahaoğlu Male 40+    
3094 Elçin Özgür Büyükatalay Female 40+